;

Novinky

Alergeny včelího jedu v extraktech určených pro AIT: jaký je jejich skutečný obsah?

13. 8. 2021 | Aktuality

Autoři následující práce zjišťovali obsah alergenů včelího jedu ve čtyřech ve vodě rozpustných komerčních extraktech určených pro alergenovou imunoterapii.

Úvod

Imunoterapie specifická pro alergen je jedinou kurativní léčbou alergie a anafylaxe na hmyzí jed. Její účinnost je 75–89 %. Je nižší u alergie na včelí jed než u alergie na jed vosy. Včelí jed (HBV) je směsí mnoha biologicky aktivních látek. Jsou to nízkomolekulární látky, jako jsou histamin, noradrenalin, serotonin a dopamin, peptidy, jako jsou melitin, apamin, kininy a peptidy ze žírných buněk, a proteiny, z nichž mnohé jsou alergeny. Pro specifickou imunoterapii včelím jedem (VIT) se užívají extrakty tohoto jedu, který je získáván buď elektrostimulací – ten je velmi čistý –, nebo extrakcí z jedových žláz – tento typ může obsahovat i proteiny z okolních tkání. V dalším procesu je extrakt purifikován a ten nejčistší neobsahuje žádné vazoaktivní aminy a jen minimum peptidů. Má proto nižší riziko nežádoucích reakcí. Procesem purifikace ale může dojít k nežádoucí degradaci některých proteinových alergenů. Přesné detaily výrobního procesu nejsou známy, protože každý výrobce si je chrání.

Extrakty se používají v depotní formě, kdy je extrakt adsorbován na hydroxid hliníku, nebo ve formě rozpustné ve vodě, které je možno použít pro rychlé postupy desenzibilizace – ultra rush a rush schémata.

V sušině včelího jedu je 12 % hlavního alergenu Api m 1 a 50 % vedlejšího alergenu Api m 4. Hlavních alergenů Api m 2, Api m 3, Api m 5 a Api m 10 jsou v jedu pouze malá množství, a při výrobě se tedy vůbec nemusejí do konečného produktu dostat. Specifické IgE protilátky proti nim přitom tvoří 47–72,2 % alergiků na včelí jed.

Design studie

Autoři studie stanovili pomocí polyklonálních zvířecích sér a monoklonálních rekombinantních protilátek množství jednotlivých alergenů ve čtyřech ve vodě rozpustných komerčně vyráběných extraktech HBV užívaných k léčbě pacientů.

Výsledky

V jednom výrobku nebyly hlavní alergeny Api m 3, Api m 5 a Api m 10 vůbec detekovány. Koncentrace Api m 1 a Api m 2 byly dostatečné ve všech. Api m 10 byl ve třech extraktech sice detekován, ale jeho množství v jednotlivých šaržích výrazně kolísalo, což ukazuje na jeho možnou nestabilitu.

Závěr

Standardizace obsahu hlavních alergenů v léčebně užívaných extraktech HBV je nezbytná zejména pro zajištění účinné léčby pro pacienty alergické na hlavní alergeny Api m 3, Api m 5 a Api m 10.

(van)

Zdroj: Blank S., Etzold S., Darsow U. et al. Human vaccines and immunotherapeutics; 2017: 13, p. 2482–2489. Dostupné na https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/21645515.2017.1323603.

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Neděle 26.09.2021

Nové přístupy AIT na obzoru: Která metoda je ale stále nejpoužívanější?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne