;

Novinky

Použití a účinnost SLIT v asijské populaci

20. 1. 2021 | Aktuality

Účinnost sublingvální imunoterapie nepozorujeme jen my na Západě. Spoléhá na ni i tradičně smýšlející Východ. Dokládá to i následující odborná práce.

Asie má sice trochu jiné alergeny než západní svět, protože je v ní odlišná vegetace, hmyz i stravovací návyky obyvatel, ovšem stejně jako my má významný problém s alergiemi. Alergologie tu ale po dlouhou dobu nebyla tak zajímavým vědeckým tématem, a proto je vědecká základna tohoto oboru v Asii poměrně malá. Bezpečnost a účinnost sublingvální imunoterapie ověřily na Západě desítky randomizovaných kontrolovaných studií. SLIT v asijské populaci naproti tomu testovalo jen několik málo autorů a výsledky jejich prací dosud nebyly kvalitně konfrontovány. Tento problém se snaží vyřešit studie, kterou zde citujeme.

Studie

Jedná se o recentní metaanalýzu osmnácti randomizovaných dvojitě zaslepených kontrolovaných studií, z nichž devět proběhlo výhradně na pediatrické populaci. Ukázala, že stejně jako na Západě se jedná o spolehlivou a dobře tolerovanou léčbu. Alergická rinitida a astma na ni dobře reagují, například u alergie na roztoče. Efektivita byla srovnatelná se subkutánní imunoterapií.

Dlouhodobá nejasnost

Data o dlouhodobé účinnosti bohužel žádná z těchto studií neobsahuje a výsledky mohou být ovlivněny i sociálními rozdíly v různých částech Asie. Přístup k léčbě alergie není všude stejný, lokálně se liší i dávkování a způsob podání v různých státech.

Cíle pro další výzkum i léčbu

O účinku SLIT v této populaci tedy zřejmě není pochyb, hlavními cíli jsou zlepšení dostupnosti léčby, standardizace dávkování a vyhodnocení její dlouhodobé účinnosti. Sublingvální imunoterapie (SLIT) je pro alergiky důležitou volbou, a jak ukazuje tato studie, je bezpečná a efektivní i v různých regionech Asie.

Geografické rozložení původních studií o SLIT v Asii

  • randomizované dvojitě zaslepené kontrolované studie
  • kontrolované studie
  • nekontrolované studie
  • ostatní studie

 

Podrobnější výsledky jednotlivých studií zahrnutých v této metaanalýze jsou dostupné na níže uvedeném odkazu.

(pez)

Zdroj: Liu X., Ng C. L., Wang Y. The efficacy of sublingual immunotherapy for allergic diseases in Asia. Allergol Int. 2018 Jul; 67 (3): 309–319; doi: 10.1016/j.alit.2018.02.007. Epub 2018 Mar 16. PMID: 29551278. Dostupné na https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29551278/.

Další novinky

Přečíst článek
Kazuistika: Použití ß-blokátoru a ACE inhibitoru spolu s AIT – kdy ano a kdy ne?

17. 11. 2021

Při léčbě alergenovou imunoterapií (AIT) a zároveň beta-blokátory pacientům sice anafylaktická reakce nehrozí častěji než při samotné AIT, ale průběh anafylaxe je závažnější a často nereaguje na léčbu. Kdy má být léčba AIT ukončena, pokud vůbec? Univerzální návod neexistuje.

Přečíst článek
XXXVIII. zjazd SČAKI: Medzi pandémiami – imunita ako kľúč na zvládnutie infekcie

9. 11. 2021

Podelenie sa o skúsenosti s pacientmi s bežnými aj raritnými diagnózami, poukázanie na nové možnosti liečby vo všetkých oblastiach a odhalenie ďalších „záhad“ infekcie COVID-19 nám prinieslo pozitívny odkaz do každodennej praxe. Prečítajte si, čo všetko na zjazde zaznelo.

Přečíst článek
Subjektivní hodnocení alergenové imunoterapie pacienty začíná zaujímat důležité místo v celkovém hodnocení léčby

9. 11. 2021

Výsledky hodnocení přínosu specifické sublingvální imunoterapie (SLIT) při alergické rýmě vyvolané alergií na pyly trav samotnými pacienty přináší recentní observační studie uveřejněná v periodiku Immunotherapy.

Přečíst článek
Stěr z nosu může pomoci diagnostikovat alergickou rýmu

5. 11. 2021

Mohou být odběry krve a prick testy coby metody k určení alergie v budoucnu nahrazeny jiným typem diagnostických postupů? Následující studie prokázala, že množství alergických protilátek dostatečné ke stanovení diagnózy lze účinně změřit i z nosního sekretu.

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Čtvrtek 02.12.2021

Víte, co pacienti (ne)považují za největší přínos alergenové imunoterapie?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne