;

Novinky

Stěr z nosu může pomoci diagnostikovat alergickou rýmu

5. 11. 2021 | Aktuality

Mohou být odběry krve a prick testy coby metody k určení alergie v budoucnu nahrazeny jiným typem diagnostických postupů? Následující studie prokázala, že množství alergických protilátek dostatečné ke stanovení diagnózy lze účinně změřit i z nosního sekretu.

Úvod

V Evropě trpí alergií přibližně 40 % populace (130 milionů lidí). Diagnóza alergie byla dosud většinou stanovena kožními testy a vyšetřením specifického IgE v séru. Ani jedna z těchto metod není pro pacienta příliš příjemná, a u dětí jsou proto někdy téměř neproveditelné. S rozvojem mikročipové technologie jsme nyní schopni v 30 µl krve vyšetřit hladiny specifického IgE proti 112 alergenům.

Metodika studie

Autoři uváděné studie použili tuto metodu k vyšetřování koncentrace panelu specifických IgE v nosním sekretu. Výsledky porovnávali s výsledky stanovení těchto protilátek v krvi. Vyšetřili 2 zdravé jedince a 47 alergiků, u kterých byla prokázána alergie na roztoče nebo pyly trav a stromů.

Výsledky

Vyšetření z nosního sekretu dobře korelovala s výsledky z krve. Citlivost stanovení z krve však byla nepatrně vyšší. Tyto testy jsou konstruovány a optimalizovány na stanovení sérových protilátek, ale nosní sekret má jiné vlastnosti. Proto nemusí být zavedený vyšetřovací postup tím ideálním pro nosní sekret a bude vyžadovat změny, které povedou ke zlepšení citlivosti. K obdobným závěrům došli někteří autoři již v minulosti, avšak porovnávali vždy pouze jednotlivé alergeny, a nikoliv celý panel.

Závěr

Uvedená studie je první prací, která prokazuje dobrou shodu výsledků vyšetření panelu protilátek proti 112 alergenům v krvi i v nosním sekretu. Stanovení z nosního sekretu by bylo obrovským pokrokem v neinvazivní diagnostice alergie, zejména u dětí. V této věkové skupině je správné stanovení diagnózy velmi důležité, protože umožní včasné zahájení specifické imunoterapie, která potom může zabránit rozvoji astmatu. K uvedení této metody do praxe však bude potřeba více podobných studií na větším počtu pacientů.

(van)

Zdroj: Gokkaya M., Schwierzeck V., Tholken K. et al. Allergy 2020; doi 1802-1805. Dostupné na https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/all.14228.

Foto: Pixabay.com

Další novinky

Vyhledávání

Kvíz měsíce

Pátek 21.01.2022

AIT jako velká naděje pro lidi s alergií na kočku: jaké jsou možnosti?

reklama

Kalendář

Po
Út
St
Čt
So
Ne