Atopická dermatitida (AD) je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které postihuje osoby všech věkových kategorií a projevuje se řadou symptomů od mírných po velmi závažné. AD je často spojena se zvýšenými hodnotami IgE v séru a pozitivní rodinnou či osobní anamnézou alergií, astmatu či alergické rinitidy. Léčba alergenovou imunoterapií (AIT), která je spojena s alergenovou desenzibilizací a s modifikací imunitní regulace alergické reakce, může pacientům pomoci v rozvoji klinické tolerance vůči alergenům, které spouští symptomy onemocnění.
Alergenová imunoterapie je jediný typ chorobu-modifikující léčby, který je pro alergická onemocnění dostupný. Léčba AIT je spojena s přechodem Th2 imunitní odpovědi typické pro rozvoj atopických stavů na vyváženější stav s převahou Th1 imunitní reakce.
V léčbě AD bylo s využitím AIT dosaženo nadějných výsledků spojených se snížením závažnosti projevů onemocnění. V několika studiích bylo prokázáno snížení skóre SCORAD oproti vstupní hodnotě po léčbě AIT, a to jak subkutánními, tak sublingválními formami. Zároveň po dobu léčby AIT pacienti reportovali snížení denního množství úlevové medikace oproti kontrolní skupině. Dále bylo u pacientů užívajících AIT potvrzeno snížení závažnosti projevů onemocnění, a to prostřednictvím hodnocení na vizuální analogové škále. S ohledem na imunologické biomarkery byly jednoznačně prokázány zvýšené hodnoty IgG4 a snížené počty eozinofilů v důsledku léčby AIT.
Již v současnosti má AIT své místo v některých odborných doporučeních pro léčbu AD, není však zahrnuta ve všech. Mezi nejčastěji používané alergeny pro léčbu AD patří alergeny roztočů domácího prachu D. pteronyssinus a D. farinae. S ohledem na dosažené výsledky AIT představuje tato forma terapie do budoucna významnou šanci pro zlepšení stavu pacientů s AD.
Guo, B.-C., Wu, K.-H., Chen, C.-Y., et al. Advancements in Allergen Immunotherapy for the Treatment of Atopic Dermatitis. Int J Mol Sci. 2024; 25: 1316. https:// doi.org/10.3390/ijms25021316
Foto: Freepik.com