Poster prezentuje dvě mladé ženy alergické na Cannabis sativa (konopí seté).
Ráda bych se s Vámi podělila o e-poster z Univerzitní nemocnice v Basileji, na který jsem přišla náhodou při procházení letošního online kongresu EAACI. Poster prezentuje dvě mladé ženy alergické na Cannabis sativa (konopí seté).
Úvod
Senzibilizace může být cestou inhalační, ingescí nebo kožní. Hlavním alergenem je Can s 3, nespecifický lipid transfer protein (LTP).
Kazuistiky
21letá pacientka, která pravidelně kouří cannabis, měla rekurentní kopřivku a rinokonjunktivitidu při kontaktu s konopím. Tato pacientka měla pozitivní skin prick test s květy cannabisu a negativní specifické IgE včetně specifického IgE na Cannabis sativa.
25letá pacientka – atopička – trpěla křečemi v břiše, dušností, kopřivkou a točením hlavy po vypití mandlového koktejlu suplementovaného práškem cannabisu. I tato pacientka měla pozitivní skin prick test na prášek cannabisu a současně na pyly břízy. V souladu se svou diagnózou atopie měla tato pacientka zvýšené celkové IgE spolu se senzibilizací k Bet v 1 a Pru p 3, ale opět bez pozitivity na cannabis.
Autoři dále uvažují o dalších možných testech (test aktivace bazofilů) a o tom, zda v případě druhé kazuistiky šlo o primární alergii na cannabis, nebo o zkříženou LTP-mediovanou reaktivitu.
Závěr
Konopí seté (Cannabis sativa) je známé především pro své psychoaktivní účinky. Prezentované kazuistiky ukazují konopí i jako potenciální alergen, který může senzibilizovat inhalačně, ale také ingescí a kožním kontaktem. Klinicky se tato alergie může projevit rinokonjunktivitidou, kopřivkou i anafylaxí.
Zdroj:
Manjaly-Thomas Z. R., Trachsel T., Jamiolkowski D. et al. Allergy to cannabis-two illustrative cases of an old drug with new relevance, Division of Allergy, Departement of Dermatology, Universitats Spital Basel, Schwitzerland. Allergy diagnosis and systems medicine. E-poster EAACI 2020.
Foto: Pixabay.com