Již 13. fórum alergenové imunoterapie se konalo ve dnech 8. až 9. listopadu 2024 v malebné krajině středních Čech. Zúčastnilo se ho přes 120 alergologů a klinických imunologů, kteří věnovali svůj čas odbornému programu připravenému tradičně s podporou společnosti Stallergenes Greer. Přednášející se zaměřili na aspekty AIT z různých úhlů pohledu podpořených svou praktickou zkušeností.
V úvodní přednášce připomněl doc. Vít Petrů osobnost profesora Václava Špičáka, který nás opustil před pěti lety. Zdůraznil jeho zásadní přínos při formování česko-slovenské alergologie a zmínil některé aktivity, které jsou pokračováním jeho dlouholeté práce.
Ve velmi precizní přednášce se dr. Ester Seberová věnovala precizní/personalizované léčbě v alergologii. AIT se jeví jako velmi vhodný prototyp personalizované léčby.
Cílem personalizované léčby v alergologii by mělo být zlepšení zdravotního stavu pacientů, zabránění progrese onemocnění, snížení přímých i nepřímých nákladů a zajištění spolupráce pacienta a adherence k léčbě.
Dr. Daniela Mlčák Potyszová zaměřila svoji prezentaci na problematiku pylu stromů a potravin u pacientů s alergickou rinitidou. Široká zkřížená reaktivita homologních alergenů pylů stromů z řádu Fagales přináší pacientům prodloužení symptomatického období.
Paní doktorka podrobně rozebrala pollen-food allergy syndrom a jeho praktické dopady na pacienty s alergií na pyly břízovitých stromů. V kazuistikách svých pacientů s touto alergií prezentovala léčbu kapkovou sublingvální imunoterapií a zdůraznila benefity alergenové imunoterapie.
Vztah respirační nemocnosti a alergenové imunoterapie u dětí s alergií na roztoče byl námětem přednášky dr. Petra Kunče. Pan doktor detailně popsal roli alergie jako rizikového faktoru u opakovaných respiračních infekcí.
Konkrétně u pacientů senzibilizovaných na alergeny roztočů domácího prachu. Tyto alergeny hrají nezanedbatelnou roli v mechanismu indukce alergického zánětu a náchylnosti k respiračním virům. Dr. Kunč prezentoval výzkum provedený na jeho pacientech, do kterého bylo zahrnuto 101 dětí ve věku 5–12 let. Pacienti byli léčeni SLIT roztokem 300 IR v rozmezí šesti měsíců až více než tří let. Vedle snížení počtu akutních respiračních infekcí tato léčba přinesla i snížení spotřeby ATB, symptomatické léčby, febrilních epizod a došlo ke zlepšení školní docházky. Práce byla publikována ve slovenských a českých časopisech i na EAACI 2024.
Za letošním EAACI kongresem se ve svém příspěvku ohlédla dr. Kateřina Absolonová. Orální imunoterapie pacientů s alergií na arašídy je v současnosti frekventovaným tématem v oblasti potravinových alergií. Byla jí věnovaná i řada sdělení na kongresu EAACI, ze kterých paní doktorka vybrala informace o studiích PALISADE, IMPACT a POSEIDON. Ty probíhaly u dětí ve věkovém rozpětí od batolat až do 17 let věku. Léčba s PDAH (powder defatted arachis hypogaea) přinesla u těchto věkových kategorií nadějné výsledky.
Dalším tématem byly adrenalinové autoinjektory (AAI). Z dat WAO vyplývá vyšší procento použití AAI u adolescentů než u dospělých. 50 procent pacientů umí využít AAI do jedné minuty. HDM alergiím byla věnovaná další část přednášky, kde dr. Absolonová popsala typického roztočového pacienta a prezentovala data z některých studií se SLIT 300 IR tabletou.
Dr. Tomáš Balner zaměřil svou prezentaci na pacienty s alergií na pyly trav a možnosti imunoterapie u těchto pacientů. Na začátku charakterizoval „optimálního“ pacienta pro indikaci AIT.
V další části popsal výhody použití aplikace MASK-AIR u polysenzibilizovaných pacientů. Adherence k léčbě a motivace pacientů byly závěrečnou částí sdělení dr. Balnera. V kazuistikách pacientů z vlastní praxe dokumentoval výhody včasného zahájení AIT u alergie na pyly trav.
Alergenová imunoterapie a roztoči domácího prachu, to bylo téma přednášky dr. Mojmíra Račanského, který v úvod připomněl pevné místo AIT v doporučeních ARIA a GINA.
Výsledky recentních studií se SLIT 300 IR tabletou, které potvrdily účinnost a dobrý bezpečnostní profil, tvořily další část prezentace.
V závěru pan doktor prezentoval zkušenosti z OAKI FNOL u pacientů léčených SLIT HDM a zároveň se zamyslel nad perspektivami alergenové imunoterapie u pacientů s HDM alergií.
Závěr odborného programu patřil dr. Ireně Krčmové a problematice anafylaxe u AIT. V detailní přehledové přednášce se paní doktorka věnovala definicím anafylaxe, jejímu výskytu a příznakům.
Zajímavý byl pohled na potraviny jako nejčastější příčinu vzniku anafylaxe. Zmíněny byly také lékové alergie a hmyzí jedy jako třetí nejčastější příčina vzniku anafylaxe. Velká část sdělení byla věnována zvládání anafylaxe, tzn. použití adrenalinu jako léku první volby v případě jejího vzniku. Byly zmíněny i perspektivně nové formy použití adrenalinu.
„Strach z nebezpečí je tisíckrát horší než nebezpečí samo,“ tímto citátem Daniela Defoa zakončila dr. Krčmová velmi zajímavou a atraktivní přednášku.
V závěrečné diskuzi všech přednášejících, moderované prof. Petrem Panznerem, byly zodpovězeny otázky účastníků, které se postupně objevily během obou dnů, kdy AIT fórum probíhalo. Letošní setkání opět potvrdilo potřebu diskuze o reálných možnostech alergenové imunoterapie, která je stále esenciální léčbou pro pacienty s respiračními alergiemi. Na závěr se tedy hodí zopakovat podtitul slovenského AIT fóra, AIT se vyplatí.
Red. AITerapie.cz