Interleukin 10 (IL-10) je hlavním imunomodulačním cytokinem a představuje klíčový regulační bod v rozvoji patologické zánětlivé reakce. Pro mechanismus účinku alergenové imunoterapie (AIT) je role IL-10 zásadní, protože potlačuje rozvoj imunitní odpovědi spojené se zánětem a podporuje obnovu tkání. Hraje tak významnou roli v udržování orgánové homeostázy při zánětech a infekcích. IL-10 je produkován folikulárními pomocnými T-lymfocyty a regulačními folikulárními pomocnými T-lymfocyty a při zvýšení exprese genů kódujících IL-10 dochází k potlačení produkce IgE z B-buněk.
Inhibiční účinek IL-10 není omezen pouze na horní dýchací cesty, ale zahrnuje také dolní cesty dýchací a kůži. IL-10 tedy účinně potlačuje projevy alergického zánětu i v těchto oblastech a přispívá k obnovení bariérové funkce dýchacích cest zasažených alergickou rinitidou a podobně i u atopické dermatitidy podporuje bariérovou funkci postižené kůže.
IL-10 také přispívá k navození imunitní tolerance napříč horními a dolními dýchacími cestami a v gastrointestinálním traktu, čímž významně podporuje účinek AIT při léčbě alergické rinitidy, astmatu a lékových alergií.
IL-10 hraje významnou roli v imunitních interakcích uplatňujících se v rozvoji alergické odpovědi a v navození imunitní tolerance prostřednictvím AIT. Z těchto důvodů je IL-10 rovněž potenciálním kandidátem pro využití jako biomarker účinnosti léčby a zároveň i jako nový terapeutický cíl.
Alergenová imunoterapie stimuluje produkci protektivních protilátek IgG a IgA a zároveň stimuluje B a T regulační lymfocyty, které jsou specifické pro odpověď vůči daným alergenům. IL-10 přispívá k navození imunitní tolerance a potlačuje projevy Th2 imunitní složky. Léčba AIT po dobu alespoň tří let navozuje dlouhodobou imunitní toleranci a zároveň zabraňuje progresi alergické rinitidy v astma. Bylo také zjištěno, že po 24 měsících užívání AIT dochází ke zvýšení množství nedávno popsané linie přirozených lymfoidních buněk produkujících IL-10.
Míra produkce IL-10 a jeho účinky se mohou u jednotlivých forem AIT lišit (subkutánní – SCIT – a sublingvální – SLIT). Některé studie naznačují, že SCIT indukuje převážně IgG, zatímco u pacientů léčených SLIT je zvýšena produkce IgA protilátek. Obě formy AIT však prokazatelně zvyšují hladiny IL-10, a to již po 2–4 týdnech od zahájení podávání. Zvýšené hladiny IL-10 pak setrvávají po celou dobu léčby AIT.
Potenciální využití monitorování hladin IL-10 v personalizované medicíně může přinést revoluční převrat v léčbě AIT a v managementu alergických onemocnění obecně. Detailnější porozumění funkce IL-10 může přispět ke zlepšení diagnostických algoritmů a k identifikaci pacientů, pro které může být léčba AIT prospěšná.
Zdroj: Liu, Shixian, et al. IL-10: the master immunomodulatory cytokine in allergen immunotherapy. Expert Review of Clinical Immunology, 2025, 21.1: 17–28.
Foto: Pixabay.com