Omalizumab je v současnosti schválen pro léčbu závažných forem astmatu. Je také účinný v léčbě dalších alergických onemocnění, a proto byl navržen jako přídatná léčba pro pacienty s alergickou rinitidou a astmatem, kteří jsou léčeni alergenovou imunoterapií (AIT).
Použití omalizumabu v kombinaci s AIT je založeno na teorii, že omalizumab podporuje rozvoj imunitní tolerance při zahájení podávání AIT, čímž snižuje riziko rozvoje nežádoucích účinků.
Alergenová imunoterapie snižuje respirační symptomy a množství užívané medikace u pacientů s alergiemi. Omalizumab byl první monoklonální protilátkou anti-IgE schválenou jako doplňková léčba závažného alergického astmatu. V roce 2003 byl schválen americkou FDA pro léčbu středně závažného a závažného astmatu u pacientů starších 12 let a v roce 2009 byla jeho indikace rozšířena pro pacienty od 6 let. Celosvětově patří mezi nejčastěji předepisovaná biologika. Omalizumab účinkuje tak, že neutralizuje cirkulující IgE protilátky a snižuje expresi vysoce-afinitního IgE receptoru (FcεR) na povrchu žírných buněk, bazofilů, eozinofilů a neutrofilů, čímž snižuje produkci zánětlivých mediátorů.
Ověření účinnosti omalizumabu jako doplňkové terapie u pacientů s respiračními alergiemi léčených specifickou imunoterapií inhalačními alergeny bylo předmětem několika studií. Z hlediska bezpečnosti léčby byla ve skupinách pacientů léčených kombinací s omalizumabem nižší frekvence výskytu nežádoucích účinků léčby (hyperemie a edém). Kombinace s omalizumabem vedla k rychlejšímu dosažení udržovací dávky AIT. Ve většině provedených studií byl prokázán příznivý účinek kombinační terapie s omalizumabem, a to zvláště u pacientů s alergií na pyly a roztoče domácího prachu. Bylo pozorované snížení symptomů v období pylové sezóny a celkové zlepšení kvality života. Data pro potvrzení účinnosti této léčby u dětí jsou však omezená, a proto je potřeba shromáždit více výsledků z dalších rozsáhlejších randomizovaných kontrolovaných studií.
Zdroj: De Filippo M, et al. Omalizumab and allergen immunotherapy for respiratory allergies: A mini-review from the Allergen-Immunotherapy Committee of the Italian Society of Pediatric Allergy and Immunology (SIAIP). Allergologia et Immunopathologia. 2022;50.6:47–52.
Foto: Pixabay.com