Když AlergoStop skutečně pomáhá – příběh pacienta

13. července 2021 | Novinky

Aplikace představuje praktický nástroj pro alergiky: připomíná užití léku i návštěvu lékaře a zároveň nabízí užitečné informace, například aktuální aktivitu alergenů. Jak vypadá konkrétní zkušenost s aplikací AlergoStop v rodině s malým alergikem? To prozradí pan Jaromír.

Alergie u nás doma

Syn Matyáš je od narození milovníkem zvířat. Setkání s jakýmkoliv zvířetem si vždy užíval. Až zhruba před dvěma lety, když mu bylo osm, začal při mazlení s kočkou slzet a pálily ho oči. Postupně se jako spouštěč alergie přidal pes, králík a nakonec už ho pálily oči a přicházela rýma i na jaře. Jak se obtíže zhoršovaly, začali jsme je samozřejmě řešit a u alergologa jsme dostali jasné potvrzení silné alergie na pyly stromů a trav, kočky a roztoče. S králíky, morčaty a psy je na tom syn lépe, ale také žádná hitparáda.

Takže jsme morče poslali k sousedům, začali častěji uklízet, nakoupili protiroztočové povlečení. V batohu nosím všechny možné léky na akutní příznaky alergie, protože zabránit občasnému setkání s alergenem prostě nejde. No a jako bonus dostal syn předepsané hned dva staloraly najednou – jeden na pyly trav a druhý na břízu. Léky bere každý den a střídá je – jednou trávu, podruhé břízu a tak pořád dokola.

AlergoStop a syn

Přiznávám, jsem opatrný, o všem potřebuji něco vědět, chci mít kontrolu. I to, co mi říká doktor, si chci ještě někde ověřit. Na druhou stranu mám dost rozumu, abych to nehledal na internetových diskuzních fórech. Každopádně jsem objevil weby jako pylovasluzba.cz nebo alergostop.cz, které jsem si pročetl. A také jsem si stáhl aplikaci AlergoStop.

Důvodem pro stažení aplikace bylo primárně to, že slibovala připomínání užití léku. Do té doby jsem sice nikdy nezapomněl synovi lék dát, jenže jednou to bylo v poledne a jindy třeba v devět večer, kdy jsem ho zaháněl spát a při tom si na to vzpomněl.

Aplikace je příjemná v tom, že je jednoduchá, nemá přemíru funkcí a nespamuje mě žádná reklama. Taky jsem zjistil, že nikam neodesílá vložená data, a tudíž mě hned na začátku neobtěžovala žádnými souhlasy, které bych musel zamítat.

A jaké konkrétní funkce tedy aplikace obsahuje?

  • Základní informace o alergiích – ty jsem jen prolétl, protože už jsem si všechno přečetl na internetu předtím.
  • Pylový kalendář – asi si dokážu představit lepší, ale zatím není alergie tak strašná (a snad nebude), abych podle výskytu pylů musel plánovat výlety, takže našim potřebám to určitě stačí.
  • Připomínání léku s nastavením času i dávkování – tohle je pro mě výborná funkce. Vylepšil jsem ji ještě o to, že jsem aplikaci nainstaloval i synovi na tablet. V polovině případů tak přijde on sám, že mu to píplo, aby si vzal lék. Zatím ho při užívání kontroluji a na svém telefonu mám pořád připomínání také, ale myslím, že je potřeba, aby si tohle hlídal i on sám.
  • Upomínka návštěvy lékaře / objednání se k lékaři – tuhle funkci rozhodně využívám, protože pak na objednání nemusím myslet… No dobře, napsal jsem si to pro jistotu i do papírového kalendáře na stole.

Kód od lékaře pro vstup do zamčené sekce

Poslední část aplikace je zamčená a musel jsem se lékařky zeptat na kód. Trochu škoda, že mi ho nedala hned, protože je tam pěkné video, jak rozbalit a sestavit lahvičku s lékem Staloral. S tím jsem se totiž napoprvé trochu pral. Ne že by to bylo složité nebo mi to nešlo, ale nechtěl jsem použít sílu a něco rozbít. 🙂

Určitě je dobré i to, že je v aplikaci příbalový leták k léku. Za ten první rok jsem do něj potřeboval asi dvakrát nahlédnout a nemusel jsem ho nikde hledat.

Nápady na vychytávky pro budoucí verzi aplikace

Mobilní aplikace je určitě výborná služba ulehčující pacientům život. Nemusí mít tisíc funkcí, stačí těch pár, co mi ale něco skutečně usnadní.

Osobně mi v ní chybí možnost nastavení kombinace obou léků. Připomenutí každý den je super, jen si musím pamatovat, že včera byla bříza, takže dneska je tráva. Na druhou stranu nevím, jestli náš případ není nějak speciální.

Další věcí, kterou bych uvítal, by byla nějaká možnost zabavit syna na ty dvě minuty, kdy má držet lék v puse. Teď si zapíná stopky a různě poskakuje kolem, odchází sledovat televizi, srovnat si věci do školy, napouštět vanu a podobně. Moje představa je, že by v aplikaci byla třeba úplně jednoduchá hra, při které by se syn zabavil a zároveň by se mu ony dvě minuty stopovaly.

Musím nicméně ocenit dnešní vědu, protože jsem netušil, že existuje lék, který alergii řeší dopředu, v dlouhodobém pohledu ji zmírňuje, anebo snad i odstraní. Bál jsem se, že diagnóza alergie znamená do konce života slzet, mít rýmu a polykat léky. S touhle „novou“ léčbou mám naději, že se alergie zmírní nebo zmizí (to, že to může trvat pár let, mi až tak nevadí).

Celkově jsem s aplikací spokojený. Obzvlášť pokud za rok dva tři zjistím, že alergie zmizela, nebo se alespoň hodně zmírnila.

Reklama

Newsletter

Video

Načítání...

Užitečné odkazy

Štítky