Taky máte takový pocit, že budou brzy Vánoce? Sem tam tomu něco nasvědčuje – takové drobnosti. Kromě dopisů pro Ježíška, které se vám začnou objevovat na stole, kluzkých bílých věcí na chodníku (kluzké hnědé jsou celoroční) a všudypřítomné jehličnaté nálady to bývá nepřehlédnutelný fakt, že začnete chodit z práce domů potmě.
Jestli jste workoholici, jste ochuzeni o poslední bod.
V uplynulém roce jsme řešili samá vážná témata, a tak je snad načase se za nimi nevážně ohlédnout. Postupujte podle stavu páteře: kdo může, ohlédne se elegantním otočením hlavy. Kdo nemůže, otočí se celý. Techniku otočky necháme na vás, ale doporučujeme variantu tank: pásy vlevo stojí, pásy vpravo jedou. Na náledí to funguje perfektně.
Ústřední otázkou podzimního fóra bylo, jak rozeznat pacienta, pro kterého je vhodnou léčbou alergenová imunoterapie. Primární detekce je jasná: někdo vám leze do dveří v ordinaci. To bychom měli. Bývá to někdy i údržbář, ale toho rozpoznáte podle brašny, kterou vám zpravidla vyvrhne na podlahu. Odborné vyšetření a návrh léčby ovládáte precizně, o tom nepochybujeme! Ale co když se pacient léčit nechce? Co když Růžena z prasečáku říkala, že ty vakcíny jsou škodlivé?
Některým lidem je marné vysvětlovat, že SLIT je může chránit před astmatem i snížit potřebu antibiotik. My to víme, protože jsme byli na sjezdu v Tatrách. Ale Růžena má víc důvěry!
Cimrman ve své hře Vyšetřování ztráty třídní knihy ukazuje, kterou cestou se nemáme vydat: i kdybychom si stokrát mysleli, že jsou naši pacienti tupá, odporná, deprivovaná hovada, nemůžeme jim to říkat. (Myslet si to můžeme, ale je otázkou, k čemu nám to poslouží.)
Snad by mohlo pomoct, když jim vysvětlíte, že kauzální léčba je alergie může prostě zbavit. Pokud nenavnadíte pacienta na ústup alergie, stále ještě můžete zkusit s nabídkou, že se zbaví vás. Paní doktorka Hadvabová nám přece v Martině ukázala, jak se snižuje potřeba zdravotní péče díky SLIT.
Nevíte, jak na to? Nasaďte nepřirozeně široký srdečný úsměv. Když bude trvat dostatečně dlouho, dostane pacient určité podezření, že je to v jeho zájmu. Dál nezacházejte. Chytrému jste napověděli.
Mladí a neklidní kolegové, kteří se nám přijeli v červnu ukázat do Brna a kteří se teprve učí kvalitní interakci s pacientem, mohou trénovat před zrcadlem.
Další žánr, který není radno vytahovat z rukávu, jsou výhrůžky. Ano, rozhodně se může stát, že pacient prošvihne časové okno, kdy nemá žádnou kontraindikaci k léčbě a kdy má velkou šanci, že se mu alespoň částečně uleví. Kontraindikace se může zjevit kdykoli, stejně jako finanční úřad. Jen se podívejte do svých rukávů. (Snad naše texty nečtete ve vaně, v tom případě raději žádné duté prostory v dosahu nekontrolujte).
Co tam vidíte? Nějakou tu autoimunitu – tím se vyhrožovat ani nedá, než to vysvětlíte, sestra ťuká na hodinky a naznačuje, že vám při nejbližší příležitosti přivře kyslík. Rakovinou vyhrožovat – to fakt není diplomatické. Snad je možné načrtnout budoucnost, ve které budou prioritou léky na tlak, to by nemuselo být tak drastické. Ale to silně připomíná obraz stáří, a ani za to vám nikdo nepoděkuje.
Každá rada je tedy drahá.
Máme pro vás mazanou radu: přesvědčte pacienta, že je úžasný, chytrý, že na to přišel sám a že to bude mít zadarmo. To má vždy zaručený úspěch! A víte, kdo to vynalezl? Pacienti, ovšem ti chytřejší. Používají to na vás.
Tuto rozvernou filipiku snad může poněkud narušit, jestliže je vám jedno, zda se pacient chce nebo nechce léčit imunoterapií. Ale přáli bychom si, abyste si ve všech situacích medicínských i lidských věděli rady, aby se vám pracovalo komfortně a abyste cítili z naší strany přátelskou podporu. To bylo to hlavní, co jsme celý rok sledovali a chceme to dělat i nadále.
Přejeme vám šťastně prožité Vánoce, nový rok bez katastrof a těšíme se na to, co nás spolu čeká.
Foto: www.pexels.com