Alergenová imunoterapie a očkování proti covidu: Jak dobře to jde dohromady? – část I

30. ledna 2023 | Novinky

Tématu očkování a alergenové imunoterapii (AIT) se stále věnuje jen málo studií. Jednou ze světlých výjimek je práce Ullricha a jeho týmu (Ullrich, 2015). Analyzovali údaje 875 pacientů, kteří byli léčeni subkutánně podávanou AIT a současně podstoupili očkování proti infekčním nemocem. U těchto pacientů nebyly zaznamenány žádné celkové reakce. Zároveň se ukázalo, že oproti doporučením většinou nebyl dodržen minimální, týdenní odstup mezi podáním AIT a vakcíny, a přesto nedošlo k žádným nežádoucím reakcím. Autoři v této studii konstatovali, že navzdory doporučením dodržení týdenního odstupu lze uvažovat i o kratším intervalu.

Mnoho otázek, málo odpovědí
S nástupem pandemie onemocnění covid-19 nicméně vyvstaly dvě nové otázky:

  1. Jak má vypadat management AIT během covidové éry?
  2. A co alergie na nové anticovidové vakcíny?

Ty zodpoví článek publikovaný 31. ledna 2023 opět zde.

Zdroj: Masieri S. et al. Allergen Immunotherapy management during vaccinations: An international survey. The World Allergy Organization journal vol. 14, 11 (2021): 100601. DOI: 10.1016/j.waojou.2021.100601. Dostupné na https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8575483/.

Foto: Pexels.com

Autorem článku je:
MUDr. Zuzana Vančíková, CSc.

Po studiu na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze postupně zastávala na několika odborných pracovištích pozice od sekundární lékařky přes vedoucí oddělení a odbornou asistentku až po primariát dětského oddělení nemocnice v Hořovicích. Má atestaci v oboru pediatrie, alergologie a klinická imunologie, tuberkulóza a respirační nemoci a dětská pneumologie. V roce 2001 úspěšně obhájila kandidátskou dizertační práci s názvem Ontogenetický vývoj slizniční imunity a její vztah k některým imunopatologickým stavům. Absolvovala řadu odborných stáží u nás i v zahraničí; pravidelně publikuje v domácích i zahraničních časopisech, je autorkou a spoluautorkou několika monografií, mnoho let učila a přednášela na 2. a 1. LF a PřF UK v Praze, aktuálně přednáší pro IPVZ a na domácích i zahraničních odborných konferencích. Specializuje se na alergologii a klinickou imunologii a respirační onemocnění především u dětí. V současnosti pracuje v ambulanci v Praze 13 a Praze 8.

Reklama

Newsletter

Video

Načítání...

Užitečné odkazy

Štítky