Jak se zbavit alergie na příbuzenstvo? Využijte Vánoce!

2. prosince 2022 | Novinky

Autorem článku je:
MUDr. Tereza Kopecká

Pro někoho je rodina čistou radostí a setkání s ní vždy potěšením. Ale každý to štěstí nemá. Máte snad ohavnou tchyni, rýpavého tchána anebo naprosto nesnesitelnou švagrovou? Řešení je snadné, a letenky do džungle nehledejte. Pomůže alergenová imunoterapie. Ovšem s mírou!

Expozice je zásadní

Každý alergolog ví, jak důležitá je expozice alergenu, vůči němuž si chceme vyvinout toleranci. A že tolerance je pro spokojený život nepostradatelná, je snad jasné. K čemu stálé rozbroje? Když vzduchem létají nadávky, výhrůžky, brýle a zubní protézy, nikomu to neprospěje. Vánoce jsou ideálním obdobím pro terapeutickou expozici, navíc můžete k léčbě dostat i dárky!

Pozvání musí být zdánlivě bezelstné

Terapeutický proces začínáme pozváním příbuzných na svátky. Už to samo o sobě vám garantuje přísun darů nebo proviantu – s prázdnýma rukama se na návštěvy přece nejezdí, že? Nic ovšem nezkazíte zakoupením vkusných dárků, aby pod vánočním stromem přece jen došlo k bilaterálnímu obdarování. A příliš nezáleží na ceně. Náladu můžete zkazit vcelku čímkoli – pokud je dárek příliš hezký, zkuste ho trochu prošlápnout nebo alespoň opravdu ošklivě zabalit.

Kolik příbuzných pozvat? Samozřejmě co nejvíc! S vyšším počtem nocležníků se snižuje komfort a tím i pravděpodobnost, že by se chtěli zdržet po delší než pro vás únosnou dobu. Při zvaní ovšem vynechte ty nejhladovější, ať vás terapie nestojí moc peněz. Tohle pojišťovna ve svých úhradových tabulkách určitě nemá.

Uvítání nutností

V den příjezdu si připravte láhev něčeho silnějšího a příslušný počet skleniček. Ne snad proto, že byste chtěli návštěvě udělat radost, láhev otevíráte v první řadě pro sebe. Začíná totiž nejdůležitější fáze: orální expozice. S každým se totiž musíte na přivítanou políbit! Injikovat své příbuzné asi nechcete…

Až ve vás zmizí přibližně polovina obsahu láhve, zpomalte. Přece jen je vhodné nechat pro hosty alespoň něco. Pamatujte, že hned na začátku je nutné je mírně opít – a hlavně se s nimi nehádat. Se vším souhlaste a neustále chvalte. Čím větší nesmysly budou říkat, tím víc je ujišťujte, že jsou neuvěřitelně chytří a jak vás to fascinuje. Ostatně, až dorazíte druhou láhev, možná vás na nich bude fascinovat i to, že jsou schopni dokončit holou větu.

Při štědrovečerním veselí pak máte další šanci na expozici. Vděčnost za dárky se musí jaksepatří projevit, a tak je další příležitost k polibku na světě. Exponujte, vyplatí se to. Na nic jiného nemyslete, pro tu chvíli to vydržíte. Zdraví je na prvním místě a třeba se tolerance skutečně dostaví. Ať dostanete sebehorší dárky, usmívejte se. Můžete se také tvářit trochu přihlouple, což by ostatně po takové dávce alkoholu neměl být problém.

Co když se radost nedostaví – první pomoc

Je to sice vzácné, ale při kterékoli expozici může dojít k alergické reakci – i silné, možná dokonce té nejsilnější. Co tedy dělat, když si s příbuznými vjedete do vlasů? Tady je každá rada drahá. Spíž prázdná, dárky žádné, objímání také ne, na vašem gauči se roztahuje někdo, kdo vás tam pravděpodobně jen tak nepustí, a vy si říkáte, kde jsou ty Vánoce? Kde že je ta léčba? Kde se rýsuje kýžená úleva? Zachovat chladnou hlavu je těžké, ale rozhodně se o to snažte.

Prvním krokem je pozastavení léčby. Nemusíte se léčit za každou cenu, zvlášť když je to o zdraví, a už vůbec ne za cenu násilí. Platí to i v případě, že máte po dané osobě dědit. Ptáte se, co potom budete ze svých příbuzných mít? Na kanibalismus zapomeňte. Orální expozice to sice je a snad to i zasytí, ale je otázkou, co s tolerancí, když je alergen definitivně jaksi… sežrán.

Co když se ale v domě začnou objevovat drobné nástrahy, které vaše hosty přesvědčí, že bude nejlepší vrátit se domů stravovat se za své? A co když tak trochu zařídíme, aby domů netrefili nijak snadno? Bude to humánní a vy budete spokojeni. Ostatně deset malých černoušků se z výletu také nevrátilo. Ale to je zase jiný příběh.

Přejeme vám šťastné Vánoce plné polibků vašich milovaných a vše nejlepší v roce 2023.

Líbil se vám text?  Pokračujte v zábavě u našeho nevážného svátečního kvízu.

Autorem článku je:
MUDr. Tereza Kopecká

Lékařka a historička medicíny. Ve svém volném čase se věnuje literární tvorbě. Je autorkou knihy Ztracená generace lékařů (Nakladatelství Karolinum, 2022) vědeckohistorické publikace o Studentech a absolventech medicíny na Univerzitě Karlově v první polovině 20. století.

Reklama

Newsletter

Video

Načítání...

Užitečné odkazy

Štítky